Menu Close

Mano vaikas keikiasi. Ką daryti?

Kalbos turtingumui įtaką daro socialinės bei ekonominės sąlygos. Religingi tėvai, iš savo vaikų labiau reikalaus tinkamos kalbos, nei mažiau religingi. Kaime bei mieste gyvenančių vaikų kalba taip pat gali skirtis. Auklėjimo metodas taip pat daro įtaką vaiko kalbos turtingumui, pvz., Kai kurie tėvai, moko savo vaikus „kovoti“, pasitelkiant necenzūrinius žodžius.

            Kalbą galima suskirstyti į tris kategorijas: priimtina, nepriimtina ir netinkama. Priimtina kalbą girdime per žinias, skaitome žurnaluose. Siekiama, kad tokią kalbą vaikai naudotų savo kasdienybėje. Nepriimtina kalba yra draudžiama dėl teisinių aspektų. Tai yra priekabiavimas, šmeižtas, grasinimas, lyčių ar rasės diskriminacija. Netinkama kalba yra pilkoji sritis tarp nepriimtinos ir priimtinos. Tad kalba labai priklauso nuo konteksto. Tai, ką tinkama sakyti žaidimų aikštelėje, visai netinkama pasakyti klasėje.

            Maži vaikai (2 – 4 metai) yra egocentriški, tad jie nesuvokia, kad jų pasakytas žodis gali įžeisti kitą asmenį. Penkerių metų vaikui, jau galima paaiškinti, dėl ko šie žodžiai yra nevartojami. Aštuonmetis vaikas, jau pilnai gali suprasti, kaip jaučiasi įžeistas asmuo.

            Ką galime padaryti, kad mūsų vaikas nevartotų keiksmažodžių?

  • Stebėkite, kokius žodžius vartojate patys. Vaikai mokosi kopijuodami, tad jei jūs vartojate necenzūrinius žodžius, didelė tikimybė, kad vaikas tai išmoks iš jūsų. Būkite tinkamas pavyzdys savo vaikui.
  • Jei išgirdote, kai mažas vaikas (2 – 4 metai) pasakė keiksmažodį – stenkitės niekaip į tai nereaguoti. Jūsų juokas gali dar labiau paskatinti vis kartoti ir kartoti šį žodį. Būkite ramus ir pasakykite, kad šis žodis nėra tinkamas.
  • Kalbėkite su savo vaiku apie jo vartojamus žodžius. Mokyklinio amžiaus vaikas turi suprasti, kad jo pasakyti žodžiai įžeidžia, skaudina kitą asmenį. Jei manote, kad vaikui reikia paaiškinimo, paklauskite jo: „Kaip tu manai, ką šis žodis reiškia?“. Aptarkite atsakymą, jei reikia, paaiškinkite plačiau.
  • Visuomet atkreipkite dėmesį į savo vaiką, kai jis tam tikroje situacijoje, pavartojo tinkamus žodžius ir už tai pagirkite: „Man labai patinka, kai tu šitaip sakai“, „Šiandien pavartojai gerą žodį“ ir pan. Pagyrimai, pasakyti laiku, skatina tinkamą vaiko elgesį.
  • Verta apmąstyti, kokius žodžius galėtų vaikas naudoti, vietoje keiksmažodžių. Tarkime, kebliose situacijose buvo vartojamas žodis „šūdas“. Galima pasakyti vaikui, kuomet jis norės pasakyti tą žodį, tegul pasako kaip jaučiasi“ pvz. „Jaučiuosi labai piktas, nusivylęs“. Tokiu būdu bus modeliuojami ir geresni jausmų išreiškimo būdai.
  • Naudinga peržiūrėti, kokius filmus žiūri vaikas, kokius žaidimus žaidžia, kokią muziką klauso. Tai informacijos gavimo šaltiniai, kurie ne visada yra tinkama vaikui.

 

Psichologė Erika Navickienė, 2021 m. sausio mėn.

Skip to content