Menu Close

Emocijų savaitė – BAIMĖ

Norim ar nenorim, kiekvieną dieną susiduriame su emocijomis. Jaučiame savo emocijas, jaučiame vaikų, tėvų ir net praeivių emocijas. Jos yra neatsiejamos nuo mūsų gyvenimo ir vaidina labai svarbų vaidmenį. Dažniausiai yra išskiriamos 6 pagrindinės emocijos: pyktis, baimė, liūdesys, džiaugsmas, nuostaba pasibjaurėjimas.

Dažnai emocijos yra tapatinamos su jausmais, tačiau yra skirtumas. Emocijos yra spontaniškesnės, jų trukmė yra trumpesnė (pvz., staigiai supykau, o po 5 min. jaučiuosi ramus), o jausmai yra intensyvesni, ilgiau trunkantys (pvz., meilės jausmas). Yra svarbu atpažinti savo emocijas, nes jos visos yra reikalingos. Dažniausiai norime išvengti emocijų, kurios sukelia nemalonius pojūčius (pvz., pyktis, liūdesys, susierzinimas, kaltė, gėda), tačiau nereikia jų išstumti iš kasdienio gyvenimo, nes jos parodo, kad kažkas yra ne taip, yra nukrypstama nuo vertybių, tikslų. Tad siūlau artimiau susipažinti su pagrindinėmis emocijomis.

Baimė

            Baimė yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Baimė yra emocija, kuri mus įspėja apie tikrą arba įsivaizduojamą pavojų. Kai kuriais atvejais, dėka baimės liekame gyvi Kai ko nors bijome, širdis pradeda plakti greičiau, įtempiame lūpas, pakeliame antakius, kartais pradeda drebėti rankos. Baimės emocija gali atsirasti ir tada, kai mums trūksta kompetencijų ir žinių. Jeigu kažko nemokame – tai ir nepadarysime, nes baimė mus sustabdys. Kitos baimės gali būti išmoktos. Patyrėme kažką nemalonaus, skaudaus ir kitą kartą tokios situacijos bijosime, vengsime.

 Išskiriama ir patologinė baimė – fobija. Kaip atskirti baimę nuo fobijos? Esant fobinei baimei, žmogus nebegali gyvento normalaus gyvenimo, jo socialinis gyvenimas yra sutrikdytas, sunku užmegzti naujus santykius (pvz., atvirų erdvių baimė – agorafobija).

            Bijo tiek suaugę, tiek vaikai, tačiau vaikų baimės gali būti skirstomos pagal amžių:

  • 0-6 mėn. Stiprūs garsai, fizinės atramos praradimas;
  • 7-12 mėn. Nepažįstami žmonės, staigūs, netikėti, smarkūs judantys objektai;
  • 1 m. Atskyrimas nuo tėvų, svetimi žmonės, sužeidimai;
  • 2 m. Stiprus triukšmas, gyvūnai, tamsus kambarys, atsiskyrimas nuo tėvų, dideli objektai, asmeninės aplinkos pokyčiai;
  • 3 m. Kaukės, tamsa, gyvūnai, atskyrimas nuo tėvų;
  • 4 m. Atskyrimas nuo tėvų, gyvūnai, tamsa, triukšmas;
  • 5 m. Gyvūnai, „blogi“ žmonės, atskyrimas nuo tėvų, kūno sužeidimai;
  • 6 m. Antgamtinės būtybės (pvz., vaiduokliai, raganos), kūno sužeidimai, griaustinis ir žaibai, tamsa, pasilikimas vienam, atskyrimas nuo tėvų;
  • 7-8 m. Antgamtinės būtybės, tamsa, buvimas vienam, kūno sužeidimai;
  • 9-12 m. Testai ir kontroliniai darbai mokykloje, atsakinėjimas, kūno sužeidimai, išvaizda, bendravimo sunkumai, mirtis, žaibai ir griaustinis.

Kuomet pastebima, kad vaiko baimės trukdo jam pilnavertiškai gyventi, verta pasikonsultuoti su specialistais.

Rekomenduojamos knygos apie baimę:

Parengė psichologė Erika Navickienė, 2020 m. lapkričio mėn.

Skip to content