Menu Close

Balandžio 2-oji – PASAULINĖ AUTIZMO DIENA

Kiekvienas turime savo bendravimo ypatumus. Vieni jie yra labai saviti, kiti – bendri. Kai pasisveikiname, tikimės, kad mums atsakys tuo pačiu. Kai ištiesiame ranką, norime, kad ji mums būtų taip pat ištiesta. Kai bendraujame, dalinamės mintimis, įspūdžiais, tikimės, kad pašnekovas žiūrės mums į akis. Tačiau yra tam tikra žmonių grupė, kuriems yra labai sunku, o kartais net neįmanoma, bendraujant su kitais, atlikti šių veiksmų. Tai yra žmonės, turintys Autizmo spektro sutrikimą. Tai yra vystymosi sutrikimas, kuris pasireiškia socialinės sąveikos, verbalinės bei neverbalinės komunikacijos ir elgesio srityse.
Balandžio 2-oji diena yra skelbiama Pasauline Autizmo diena. Šią dieną yra siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į autizmo spektro sutrikimą, jo paliestus asmenis bei artimuosius, jo paplitimą Lietuvoje bei visame pasaulyje.
Kokie yra autizmo spektro sutrikimo požymiai?
● Sutrikęs socialinis bendravimas (žaidžia mieliau vieni nei grupėje, nesupranta socialinių taisyklių, abejingi kitiems žmonėms, artimam bendravimui mieliau renkasi ne žmones, o daiktus, nes šie yra nekintantys, nejudantys);
● Kalbos ir komunikacijos problemos (nekalba visiškai, arba kalba labai mažai, nemėgdžioja garsų, žodžių);

● Netipiškas, keistas elgesys (kitų prisilietimo atstūmimas, netikėti užsiėmimai ir pomėgiai, esant sunkesnei autizmo formai – atliekami tie patys besikartojantys kūno judesiai).
Autizmo spektro sutrikimo požymiai yra pastebimi jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais ir jie išlieka visą gyvenimą. Žinoma, vieni požymiai sustiprėja, kiti susilpnėja, ar net visai išnyksta, tačiau kitoniškumas, keistumas išlieka. Dauguma autistiškų žmonių prisitaiko prie gyvenimo, bet jiems yra reikalinga pagalba.
Viena sudedamųjų dalių, darbo su atistiškais vaikais – bendravimas su sveikais vaikais, kadangi jie padeda austitukams suprasti elgesio taisykles. Dėl to yra būtina kalbėti, skleisti informaciją apie Autizmo spektro sutrikimą turinčius asmenis. Tokiu būdu skatinama ankstyvi diagnostika, pagalbos galimybės.

Pagal literatūrą parengė psichologė Erika Navickienė
2021 m.

Skip to content